Sukně

Sukně

Podívejme se společně na sukně neboli suknice. Co o nich víme a jaký je jejich původ? O jejich historii toho víme pramálo. Zmínky o sukních jsou v těch nejstarších historických pramenech a podle všeho dějiny sukní začínají již v pravěku. Odborníci se domnívají, že sukně byla původně unisexovým oblečením, které bylo pro muže i ženy. U některých kultur se později objevovaly sukně pouze por muže, jako například u faraonů v Egyptě.

Pozdější diverzifikace oblečení přisoudila většinu druhů sukní ženám. Důvod byl hygienický, konkrétně to byla menstruace. Ženské sukně pak přinesly vývoj zdobení a zkrášlování, vyzdvihnout můžeme nádherné sukně z 16.-11.století př.n.l. z Kréty. Avšak až středověk přinesl zřasení sukní, jelikož se řemeslníci předháněli, aby zviditelnili útlý pas ženy.

Druhy sukní

Napátkově si můžeme zmínit kilt, nejslavnější sukni pro muže, kterou svět zná, je typická pro Skotsko a některé oblasti v Irsku. Dalším známým pojmem je Sarong, tradiční unisexová sukně typická pro Jihovýchodní Asii. V Evropě je ještě jedno místo, kde můžeme vidět sukně na mužích, konkrétně se jedná o Balkán, kde muži oblékají Fustanellu. Za jednu z nejabsurdnějších sukní můžeme označit sukni „kulhavou“, který se objevila v roce 1914 a byla v dolní části pevně zúžená. Znemožňovala tedy normální chůzi a ženy v ní doslova kulhaly.

Nepravdivá pověra

Traduje se, že běh v sukni je obtížný a neumožňuje běžci vyvinout vyšší rychlost, opak je však pravdou, jak se ukázalo při testech, tak běh ve vykasané sukni je mnohem rychlejší, než běh stejného člověka se spuštěnými kalhotami.