Džíny

Džíny

Pokud vás někdy napadlo, proč se džínům říká džíny, tak si to můžete jednou pro vždy vyjasnit. Je to komplexní otázka a budeme muset zapátrat v historii, abychom našli správnou odpověď. Původně pracovní kalhoty se staly celosvětovým hitem, symbolem mnoha subkultur a příběhem, který v oblasti módy nemá obdoby.

Příběh Levi Strausse, který nakoupil špatný materiál a z nouze z něj stvořil nový hit „Blue jeans“, ten známe skoro všichni, ale méně známý je fakt, že Levi udělal zásadní chybu při patentování tohoto výrobku. Jeho patent se totiž vztahoval pouze na verzi „Blue jeans se cvočky“. Bez cvočků bylo možné šít oblíbené monterky bez omezení. Okamžitě se tak zrodila silná konkurence (Lee, Wrangler…). Všichni společně zahltili americký trh monterkami z látky denim.

Vstup do Československa

První džíny do naší země vstoupili již v roce 1946, díky společnosti UNRRA (United Nations Relieef and Rehabilitation Administration) je dostávali děti a mládežníci. Tyto kusy byly vyrobeny firmou Lee a na zadní straně byl nápis „Denim made in Texas“. Prvním označením pro džíny se tedy stalo slovo „texasky“.

Označení „džíny“ přišlo až později. V 60.letech minulého století se u nás daly džíny zakoupit jen za extrémě vysoké ceny, které převyšovaly polovinu průměrné měsíční mzdy. Bylo to tedy prémiové oblečení, které však chtěl každý.

Řešení našli studenti, kteří začali kupovat na černém trhu neoriginální džíny z Německa, které však Němci šily z originálního amerického denimu. Tyto džíny byly za poloviční cenu a jejich obliba rychle rostla. Nesly označení Mustang Jeans, díky kterému se upustilo od označení texasky a slovo „džíny“ bylo na světě.