Dámské šaty: Jak je ovlivnili slavné osobnosti?

Dámské šaty v průběhu historie vystřídaly spoustu podob. V gotice měly široké rukávy s cípy a dlouhou jednoduchou sukni do vlečky. Renesance zase do dámských šatníků přinesla obruče, které se přehouply do baroka a kde se doplnily o velké množství spodniček. Během rokoka šaty překypovaly krajkami a důraz byl kladen na jejich malebnost. Z tohoto stručného výčtu je tedy jasné, že šaty v žádném století neměly stejný ráz a že se postupem času měnily. Doba ale není to jediné, co má na dámské šaty vliv. Za jejich vývojem totiž také stojí slavné osobnosti. Pojďme se tedy společně podívat na to, čím známé osobnosti přispěly k jejich vývoji do dnešní podoby.

Coco Chanel a její dámské šaty

Gabrielle Chanel, která si nechávala říkat Coco, se zapsala do světa módy svým brilantním vkusem, nezávislostí a tvrdošíjným temperamentem. Chtěla ženám dopřát pohodlí a svobodu. Zastávala názor, že ženy mají nosit to, v čem se samy cítí dobře a že šaty mají sloužit ženám a ne naopak. Proto navrhla „malé černé“ – šaty, jež obletěly svět a zná je naprosto každý. Jedná se o dámské šaty v jednoduchém střihu s prostými liniemi, jejichž půvab spočívá v tom, že si je každá nositelka může přizpůsobit podle svých požadavků.

Úzký pas a široká sukně – takové jsou dámské šaty od Diora

Christian Dior, nejvlivnější světový módní návrhář pocházející z Francie, dopřál ženám v první polovině dvacátého století ukázat svoji ženskost. Navrhl dámské šaty s širokou nabíranou sukní do poloviny lýtek a živůtkem se zúženým pasem. Zdůraznil tak štíhlý pas a boky. Nebál se ani nejrůznějších výstřihů, v nichž ženy s bujným poprsím obzvlášť rád viděl. Christian Dior stojí za vznikem šatů s áčkovou sukní, která se stala symbolem elegance a luxusu. Dodnes v jeho šlépějích pokračuje jedna z největších módních společností Christian Dior s.a.

Mohlo by se vám líbit...